Recenze hry: Broken Sword: The Shadow of the Templars
Vydavatel: Revolution
Rok vydání: 1996
Recenzent: Caehar
Platforma: PC
HW požadavky: CPU 486 DX2-66 MHz, 8MB RAM, 4MB VGA, Windows 95/98/ME/XP
Celkový
verdikt
Váš
verdikt
0
Podzimní Paříž, poslední měsíce roku na konci milénia. Poklidná atmosféra v kavárně a v ní náš hrdina George Stobbart, který si užívá plnými doušky dovolené v jednom z nejhezčích měst na světě. Na tuhle dovolenou nikdy nezapomene, i když to nakonec nebudou památky, které mu nejvíce utkví v paměti. Chvíle pohody ale někdo rázně naruší. Na scéně se objevuje klaun, podivný klaun, který hbitě ukradne kufřík jednoho z návštěvníků kavárny. Než se kdokoliv vzpamatuje, kavárnou zaduní exploze, po které zůstane okradený host bezvládně ležet na zemi. George sám jen o vlásek unikne zranění nebo dokonce smrti. Kdo byl ten klaun? Proč to udělal? Kdo je ten mrtvý muž? Georgovi to nedá, vždyť on sám tu mohl ležet v krvi! Od této chvíle končí dovolená a začíná pátrání. Tohle někomu jen tak neprojde…
Takto začíná dnes již opravdu klasická point-and-click adventura z dílny Revolution. S Georgem a posléze i jeho doprovodem francouzskou novinářkou Nicole se pak v jejím průběhu vydáte na řadu míst po celém světě, abyste přišli na kloub celé věci.
Co Broken Sword především vyzdvihuje nad ostatní hry žánru jsou dialogy. Jsou totiž vtipné (myslím opravdu vtipné, ne nějaké rádoby pokusy o vtip), mají určitou lehkost a výborně podbarvují celý příběh. Nestane se vám v mnoha hrách, že byste záměrně zaváděli v dialogu řeč na téma, které dopředu víte nemá praktického smyslu. Tady budete s pobavením sledovat, jak různé postavy reagují na to, když jim ukážete třeba ten nejnesmyslnější předmět z vašeho inventáře. Opravdu bravurní…
Broken Sword se bezvadně hodí pro hráče začátečníky, vyjma dětí. Tohle je hra, kterou dáte své partnerce, abyste ji přesvědčili, že hry nejsou jen pro nějaké blázny. Všechno je logické, ovládání jednoduché, nemusíte umět nic víc, než pracovat s myší a až na několik tužších míst (vzpomeňme třeba populární - jak obejít kozlíka) se hraje poměrně plynule.
Grafika je i na dnešní dobu velice pěkná. Ručně kreslená pozadí dodávají Broken Swordu velmi osobitou atmosféru, kterou si hra udržela po řadu let od svého vzniku. Pro mne je to takový protiklad k renderovaným pozadím, co třeba známe ze série Syberia - dokonale krásné, ale mírně chladné. Animace postav je roztomilá, když někdo třeba hraje na klavír, opravdu vidíte jeho prsty na klavíru tam, kde byste čekali, že budou v danou chvíli atd. Jediné, co na dnešní dobu je trošku mimo je obrazové rozlišení 640x480, které je prostě neměnitelné. Garantuji vám, že vám to však ve finále nebude vadit.
Broken Sword má jeden z nejlepších původních dabingů, který jsem ve hře zaznamenal. Mihne se tu celá řada postaviček původem z různých zemí, každý má příslušný akcent, každý je velice profesionálně namluvený. Některé fráze jsou nezapomenutelné, třeba „vy koupit kebab, móc dobrá“. Musím pochválit i českou lokalizaci, titulky jsou téměř bezchybné, na dobu vzniku je to neuvěřitelný výkon.
Ačkoliv je hra staršího data, bez větších problémů jsem ji spustil na svém Pentium 4 pod Windows XP. Jediné, co jsem musel udělat, bylo zapnout režim kompatibility na Windows 98, protože jinak mi dělala hra chyby v grafice.
Broken Sword je má nejoblíbenější adventura, přiznávám se. Třeba se to změní, ale své prvenství si přinejmenším u mne drží už pěkných pár let. Pokud máte rádi adventury, Broken Sword je pro vás téměř dokonalá volba. Pokud jste adventury nezkoušeli a rádi byste napoprvé vybrali dobře, Broken Sword je pro vás téměř dokonalá volba. Pokud jste ještě nic moc na PC či konzolích nehráli, nemáte zrovna chuť na střílení nebo řev motorů, Broken Sword je pro vás téměř dokonalá volba.